۱. ترس

هر کدوم از شکلای جور واجور تصمیم گیریا معمولا بخشا و ابعاد متنوعی دارن. هر یک از این ابعاد می تونه باعث فشارها و ترسایی واسه تصمیم گیرنده شه. اگه از چیزی یا کسی که به تصمیم گیری مون مرتبطه، ترس داشته باشیم، مراحل تصمیم گیری دچار مشکل می شه.

این ترس و ترس باعث می شه یکی از گزینه هامون رو کنار بذاریم و به سمتش نرویم. واسه کنارگذاشتن دودلی در تصمیم گیری باید از خود بپرسید که دقیقا از چی می ترسین؟ دلیل این ترس چیه؟ با ترسیدن چی رو از دست میدید؟ به قلب ماجرا حمله کنین و دلیر باشین. ترس دشمن درجه ۱ همه ماست که ما رو از رسیدن به شکوفایی و پیشرفت باز می داره.

۲. آزمایش و بررسی بیش ازحد

اگه شمام جز کسائی هستین که بیش ازحد در مورد همه چیز فکر می کنن، در روبرو شدن با مشکلات و تصمیمات هم خیلی دیر وارد مراحل تصمیم گیری و نتیجه میشید. باور کنین، تموم چیزی که بهش احتیاج داریم تهیه ی فهرستی از امتیازات و مشکلات هر چیزی و آزمایش اینه.

یادتون باشه که ما به عنوان آدم، توانایی قانع کردن خود رو داریم. این ویژگی بعضی وقتا باعث می شه تا تصمیم گیریای اشتباهی داشته باشیم. پس با دودلی در تصمیم گیری یا بررسی بیش ازحد فقط خود رو در مسیرهای اشتباه قرار میدیم. واسه فرار از این ویژگی و اسیرشدن در تصمیمای اشتباه، بهتره، مدت زمان و محدوده زمانی مشخصی واسه تصمیم گیری هامون تعیین کنیم.

۳. نداشتن اعتمادبه نفس

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

بعضی وقتا هم فراموش می کنیم که همه ما به معنای واقعی توانا هستیم. دودلی در تصمیم گیری و تفکرات پوچ مثل اینکه بقیه از ما باهوش ترن یا نسبت به اونا ضعیف هستیم، ما رو از رشد و پیشرفت عقب میندازه.

واسه رشد باید خود رو قبول داشته باشین، روشن باشین و با روراستی نقاط ضعف و قوت تون رو شناسایی کنین. بر نقاط قوت سرمایه گذاری و ضعفا رو برطرف کنین. محدود کردنا رو بشناسین، برنامه ریزی و تصمیم گیری کنین و شجاعانه به طرف هدف حرکت کنین.

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

۴. شک

شک مفهومی موذیه که آروم و بی صدا به قلب و ذهن نفوذ می کنه. شک ما رو ترسو می کنه. شک باعث می شه که بیهوده نگران مسائلی باشیم که آ ن قدرها هم مهم نیستن. مثلا بیهوده می ترسیم که توانایی کافی نداشته باشیم، پول کافی نداریم و… .

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

شک ما رو از جا و زمان مناسب می ترسوند. یعنی همیشه به ما تلنگر می زنه که اگه این انتخاب و تصمیم درست نباشه، چه؟ این شکا ما رو از صعود و پرواز منصرف می کنه. شک رو از دریچه ی قلب و ذهن تون بیرون کنین و خود رو از این عامل مهم دودلی در تصمیم گیری نجات بدین.

۵. راحت طلبی

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ عادتی که آدم های دوست داشتنی دارن

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

همه ما دوست داریم، در آسایش باشیم. بعضی وقتا اینکه بدونیم چه چیزایی انتظارمان رو می کشه، خیال مون رو راحت می کنه. بخاطر این از چیزای از پیش تعیین شده لذت بیشتری می بریم. تصمیما اما با تغییرات و رقابتا توأم هستن.

درهرحال واسه حرکت رو به جلو و به طرف پیشرفت، باید بتونیم تصمیم گیری کنیم. آسایش خاطری که از راحت طلبی به وجود میاد، زیاد به طول نمی رسه و ما رو از رشد بازمی داره. رقابت و حل مسائل جور واجور ما رو در راه موفقیت قرار می ده.

۶. دست پاچگی

وقتی دست پاچه میشیم، احساس می کنیم که توانایی هامون در حد صفره. در اینجور حالتی، باید خود رو آروم کنیم، آشوب ذهنی رو از مغز دور کنیم و با تمرکز، دقت و جربزه تصمیم گیری کنیم.

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

باید افکار منفی رو کنار بذاریم چون اونا انرژی و توان رو از ما می گیرن. باید به دور از شتاب زدگی یا دست دست تندرو با دودلی در تصمیم گیری مقابله کنیم.

۷. بی تجربگی

یکی دیگر از عوامل دودلی در تصمیم گیری، نداشتن تجربه کافی در زندگی واسه گرفتن تصمیمای مهم و مختلفه. بعضی خونوادها با دقت و وسواس تموم تصمیمات لازم واسه فرزندان خود رو طراحی و برنامه ریزی می کنن.

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

این کار باعث می شه تا فرزندان در آینده نتونن با جربزه شروع به تصمیم گیری کنن. اگه شمام از اینجور خونوادهایی هستین، باید خیلی سریع خود رو تغییر بدین. منظور از خیلی سریع، تصمیم گیری با عجله و بی برنامه نیس. منظور اینه که باید تصمیم بگیرین که دودلی در تصمیم گیری رو کنار بذارین. بعد از این قدم، باید مسائل جور واجور رو آروم و با تفکر بررسی کنین و در مراحل تصمیم گیری واسه موضوعاتی که پیش میاد، آگاهانه پیش برید.

۸. تنوع نظرات

۱۰ دلیلی که می تونه باعث دودلی در تصمیم گیری شما شه آموزشی

لازم نیس، از زمین وزمان واسه تصمیم گیری هاتون نظرخواهی کنین. البته مشورت با افراد آگاه و بافرهنگ ای که از پستیا و بلندیای مسیرتون مطلع هستن، بسیار پسندیدهه اما احتیاجی نیس همه درباره دودلی در تصمیم گیری شما نظر بدن و بدتر گیج تون کنن.

۹. نداشتن اطلاعات کافی

بعضی وقتا هم اطلاعات ما واسه تصمیم گیری درست کافی نیس. اگه اطلاعات کافی واسه تصمیم گیری در اختیار ندارین، باید حتما اقدامی کنین و طی اون اطلاعات منطقی و درست به دست بیارین و بعد با کنارگذاشتن دودلی در تصمیم گیری به نتایج مطلوب برسین.

۱۰. سماجت

سماجت و لج بازیای بچگانه هم عامل دیگری در عقب انداختن تصمیم گیریای درست و منطقی هستن. بعضی وقتا خیلی بی منطق میشیم و از اقدام و تصمیم گیری درباره کارایی که باید حتما انجام بشن، طفره میریم یا بر نکاتی اصرار می کنیم که با منطق فاصله دارن.

درهرحال، همین حالا که شما خواننده ی محترم این متن رو می خونین، بازم در حال تصمیم گیری هستین. ما و تصمیم گیری باهم آغشته شده ایم. البته باید گفت که تصمیم شما مبنی بر مطالعه این مقاله یکی از بهترین تصمیمات امروزتان بوده. امیدوارم همراه ما در این مورد موافق باشین.دسته‌ها: آموزشی