واسه رسیدن به موفقیت حاضرید چه کارایی انجام بدین؟ الان، معمولی بودن واسه بیشتر ما وضعیتی عادی به حساب میاد و کمتر کسی حاضره واسه سوا شدن از جمع و درخشیدن تلاشی بکنه. البته آدما ی موفق، از این مسئله مستثنی هستن.

واسه اینکه بتونین در اوج فن یا حرفه ی خود باشین و به موفقیتا یی که می خواید برسین، باید واسه خود قوانینی داشته باشین و به اونا عمل کنین. موفقیت چیزی نیس که تصادفی اتفاق بیفته؛ فقط اگه با تموم وجود اونو بخواهید، به دستش میارید. افراد موفق واسه رسیدن به موفقیت و افزایش بازدهی خود از عادتا یی دوری می کنن که خوبه ما هم یاد بگیریم. پس اگه می خواید چشما رو به خود خیره کنین با ما همراه باشین.

 

۱. در محدوده آسایش خود زندگی نمی کنن

۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان آموزشی

محدوده آسایش چیه؟ محدوده آسایش به حالتی روانی میگن که در اون شما از احساس آشنایی، راحتی و تسلط برخوردارید و کمترین میزان اضطراب رو تجربه می کنین. خارج شدن از محدوده آسایش، معنیش این نیس که باید در تکاپوی داشتن یه جور استرس و اضطراب دایمی باشین، بلکه به این معناست که واسه رشد باید چیزای جدید رو امتحان کنین و افق دید خود رو گسترش بدین.

دلیل اینکه ما در محدوده آسایش خودمون راحتیم اینه که در اون خطر نمی کنیم. زمانی که تنها در محدوده آسایش خود به سر می بریم زندگی ای مثل یک موش آزمایشگاهی داریم که در قفسش روی بچرخی دور باطل می زنه و در آخر به جایی نمی رسه.

لس براون جمله معروفی در این مورد داره: «اگه خود رو در موقعیتی بذارین که مجبور باشین از محدوده آسایش تون خارج شید، خود رو مجبور کردین که دایره ی آگاهی تا ن رو گسترش بدین.»

۲. بدون یادگیری اقدام نمی کنن

یادگیری، قابلیتیه که ما آدما خوب از پس اون بر میایم. بزرگ ترین امتیاز یادگیری اینه که در تموم جنبها ی زندگی ما اثر می ذاره. افراد موفق همیشه به دنبال یادگیری چیزای جدید و گسترش یاد گرفته ها ی قبلی خود هستن.

اگه دیگر هیچی یاد نگیریم، خودمون می مانیم و هر چیزی که تا به حال یاد گرفتیم. این یعنی بن بستی واسه گسترش فهم و درک مون، چیزی که در راه رسیدن به موفقیت بسیار ضروریه. از آنجایی که ذهن ما واسه پیشرفت ، که لازمه ی موفقیته، به آموختن احتیاج داره؛ هیچ وقت نباید از یادگیری مطالب تازه غافل شیم.

تصور کنین که چه اتفاقی می افتاد اگه بیل گیتس، دست از یادگیری و رشد کردن می کشین. در اون صورت اینترنت خیلی ساده تر از چیزی بود که امروز می شناسیم، ولی به خاطر اینکه اون رویایش رو دنبال کرد و به پیشرفت فردی پرداخت، یکی از بزرگ ترین شرکتا ی دنیا رو ساخت که هنوزم در حال شکوفایی و گسترشه.

۳. از مشورت گرفتن نمی ترسند

۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان آموزشی

ریچارد برانسون، کارآفرین مشهور، جایی گفته: «زمانی که قراره تصمیم مهمی بگیرین، تبادل نظر با کارآفرینان و رهبران تجاری که مشکلات مثل شما رو حل کردن؛ فرق بزرگی ایجاد می کنه.»

مشورت گرفتن همیشه هم کار راحتی نیس، وقتی فکر می کنیم همون امکاناتی رو داریم که بقیه دارن، احساس ناامنی و وابستگی می کنیم، تصمیم می گیریم سوالی نپرسیم و به تنهایی سر از مسائل درآوریم. اما این کار به طور اساسی ما رو در راه رسیدن به تواناییا ی پنهون مون محدود می کنه، چون که موردی که به دنبال مشورت گرفتن درباره اون هستیم ممکنه چیزی باشه که دیگری اونو خوب می شناسد.

۴. در جزییات کوچیک غرق نمی شن

در زندگی امکاناتی به نظر تموم نشدنی جلو ماست، پس خیلی راحت ممکنه که در جزییات غرق شیم. این جزییات با متمرکز کردن حواس ما به خودشون باعث می شن که از داشتن دیدی کلی به اطرافمان و دیدن تصویر بزرگ تر غافل شیم.

تمرکز بیشتر از حد بر جزییات توانایی شما رو در دیدن رابطه مسائل با همدیگه محدود می کنه. از آنجایی که بیشتر زندگی ما وابسته به ارتباطاتیه که با بقیه و خودمون برقرار می کنیم، اگه گرفتار جزییات شیم مثل این هستش که بخوایم با قطعات گم شده ی پازلا ی جور واجور، پازل جدیدی رو حل کنیم. اینجور کاری ممکن نیس.

تصور کنین چه می شد اگه هنری فورد تنها به جزییات بی اهمیت توجه می کرد؟ زمانی که فورد قصد تاسیس شرکتش رو داشت می دونست اگه بخواد شرکت موفقی داشته باشه باید کار متفاوتی بکنه، و در حالیکه بسیاری بهش گفته بودن که این کار شدنی نیس، شرکت اون اون طرف جزییات بی اهمیت رشد کرد، تا به جایی که باید رسید.

هنری فورد به جزییات بی اهمیتی که عبارت بود از صدها مرتبه شکست خوردن توجهی نکرد، بلکه تمرکز اون بر هدف پایانی و این مسئله بود که اون هدف قابل دست یابیه. و واسه این کار، احتیاج به در نظر داشتن تصویر بزرگ تر داشت.

۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان آموزشی

۵. چند کار رو با هم انجام نمی دن

۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان آموزشی

از انجام با هم چند کار معمولاً به عنوان مهارتی مخصوص بعضی افراد یاد می کنن اما حقیقت اینه که هیچکی توانایی انجام چند کار رو در اون واحد نداره. و این موضوع به عنوان عامل کم کننده ی کارایی مطرحه. افراد موفق بر مسئله ای خاص تمرکز می کنن و با بالاترین میزان توان خود، بدون داشتن تداخلی مزاحم، کارشون رو انجام میدن. وقتی چند کار رو با هم انجام میدید توانایی خود رو در تمرکز کامل روی هر یک از کارا کاهش میدید. افراد موفق با تمرکز بر تنها یک وظیفه در هر لحظه، تموم توانایی و استعدادشان رو به کار می گیرن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه

اِما واتسون می گه: «تلفن همراهم رو در سوپ انداختم. فکر می کنم زمان اون رسیده که انجام با هم چند کار رو متوقف کنم!» این سخن با تأکید بر محدود کردن آدم در انجام چند کار به شکل با هم، معلوم می کنه چقدر در این حالت تواناییا یمان رو محدود می کنیم.

۶. به خودشون دروغ نمیگن

دروغ گفتن به خود می تونه یکی از آسونترین کارای ممکن باشه. در مقابل، قبول مشکلاتمان بدون بهونه جویی، یکی از سخت ترین کارهاست. افراد موفق قبول می کنن که با مشکلات داخلی و بیرونی روبرو ان.

بسیار مهمه به جای طفره رفتن از مشکلات و دروغ گفتن به خودمون، اونا رو قبول کنیم. همونجوریکه استیو مارابولی گفته: «دروغ گفتن به خود رو متوقف کنین. زمانی که حقیقت خود رو رد می کنیم، پتانسیلا ی خود رو رد کردیم.»

۷. در بازخورد گرفتن از بقیه دست دست نمی کنن

۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان آموزشی

بازخوردا مهم هستن، چون که به شما درباره موقعیت الان تا ن چشم انداز جدیدی میدن. بعضی وقتا نمی تونین پاسخی رو که درست در برابر شماس ببینین. اما زمانی که بازخورد می گیرین می تونین موضوعی رو از دید شخص دیگر مشاهده کنین.

اگه در گرفتن بازخورد دست دست کنین زمانی رو که می تونستید صرف پیش رفتن به طرف رویاهایتان کنین، از دست دادین. هر چه بیشتر واسه گرفتن بازخورد صبر کنین سخت تر می تونین از ابزارهایی که بقیه قادر ند در اختیارتون بذارن استفاده کنین.

الون ماسک، کارآفرین موفق، در جایی گفته: «بسیار مهمه که چرخه بازخوردی واسه کاراتون داشته باشین، یعنی همیشهً بررسی کنین چه کارایی رو انجام دادین و چه جوری می تونستید بهتر عمل کنین.»

۸. دنبال کننده نیستن بلکه پیشگام ان

حتما جمله معروف: «یا پیش برید یا دنباله روی کنین، وگرنه کنار برید.» رو شنیدین. دو نوع از آدما در دنیا وجود دارن: پیشروان و پیروان. افراد موفق اونایی هستن که هدایت بقیه رو بر عهده دارن. موفقیت اونا تصادفی نیس، بلکه به این علته که کسی رو تا پایان مسیرش دنبال نکرده ان. اونا در زندگی واسه رسیدن به جایی که می خوان باشن، راه مخصوص به خود رو پیموده ان.

درست برابر با گفته رابرت فراست بزرگ: «اگه در جنگل به دوراهی برخورد کنم، راهی رو انتخاب می کنم که افراد کمتری در اون قدم گذارده باشن، تموم فرقا به همین انتخاب بستگی داره.»

۹. نمی ذارن گذشته، آینده رو به ایشان دیکته کنه

۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان آموزشی

گذشته چیزی ست که هیچ وقت تغییر نمی کنه پس نباید آرزوی تغییرش رو داشته باشیم. از طرفی بدون گذشته مون ، درسا یی رو که احتیاج بوده بیاموزیم یاد نمی گرفتیم؛ و تا وقتی درسی رو که زندگی قصد آموختنش به ما داشته رو نمی یاد گرفتیم، به تکرار اشتباهمان ادامه می دادیم.

زمانی، شهید خان واسه هر ساعت شستن ظرف یک دلار و ۲۰ سنت حقوق دریافت می کرد، اما گذشته محقر اون نتونست مانع از این شه که به چیزای بزگ تری فکر کنه. حالا اون با ثروت خالصی برابر ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار، صاحب فلکس-ان-گیت، یکی از بزرگترین شرکتا ی خصوصی آمریکا، صاحب باشگاه هاکی جکسون ویل جگوارز و تیم فوتبال لیگ برتری فولهام انگلستانه.

۱۰. از همراهی با افراد منفی باف پرهیز می کنن

افراد منفی باف در راه رسیدن به موفقیت اثر بسیار مخربی به جا می ذارن. در راه زندگی، مسایل زیادی واسه ما بوجود میاد که باعث می شه نگاه ناامیدانه ای نسبت به خود و موقعیتمان پیدا کنیم. در این بین، بعضی افراد دوست دارن که بیشتر اوقات بر این بخش از زندگی تمرکز داشته باشن.

وقتی زمان زیادی در مورد فردی منفی باف باشین، به همه چیز، منفی نگاه می کنین و رویاهایتان از جلوی چشمانتان محو می شن. موفقیت بیشتر از هر چیز دیگر به نگاه ذهنی درست احتیاج داره. اگه همیشه نگاه منفی داشته باشین، زندگی نتایجی منفی براتون به همراه میاره.

جوئل اولستین در جایی گفته: «نمی تونی توقع زندگی ای مثبت داشته باشی اگه با افراد منفی باف رفت و اومد می کنی.» پس اگه آرزوی موفق بودن دارین، نگاه منفی بقیه به مسائل رو ندیده بگیرین.

واسه موفقیت، تمرکز و عزم راسخ لازمه. به نظر می رسه تموم افراد موفق از الگویی مثل پیروی می کنن. واسه همین، آسونه که بفهمیم چه جوری به اینجا رسیدن: اونا می دونستن واسه رسیدن به رویاهایشان چه کارایی باید بکنن و به هیچی و هیچکی اجازه ندادند اونا رو متوقف کنه.

شما این قدرت رو دارین که یکی از همون افرادی باشین که هم حالا اونا رو تشویق می کنین و الگوی خود قرار دادین.

منبع : lifehack

 


دسته‌ها: آموزشی