همه ما همیشه در جست وجوی شادی هستیم. هر روز تصمیماتی می گیریم که بر چگونگی فکر و احساس ما درباره خودمون اثر می ذارن. ما معمولا باور داریم که تصمیمات خوبی می گیریم؛ تصمیماتی که ما رو به رفاه نزدیک تر می کنن. همه ما به طور طبیعی خواهان پرهیز از ترس و جفت و جور کردن یک زندگی راحت و بی نگرانی هستیم. مشکل اینه که بعضی وقتا انتخابامون برخلاف انتظار، اندوه و اضطراب ما رو بیشتر می کنن. ، گرفتار عادات بدی میشیم که به ما آسیب می رسانند و رضایت و شادی مون رو می گیرن. با سرکوب کردن این ۱۰ عادت بد که در این نوشته خواهیم گفت، می تونین جلوی این چرخه منفی رو بگیرین و شادی تون رو دوباره به دست بیارین.

 

۱. مقایسه دائمی خود با بقیه

وسوسه ی مقایسه خودمون با بقیه، تقریبا مقاومت ناپذیره. بااین حال، مقایسه دائمی خودمون با بقیه باعث نبود رضایت از زندگی مون می شه.

نگاه کردن به ظاهر زندگی بقیه و تصور اینکه اونا عالی ترین شغل و شادترین روابط رو دارن یا پول بیشتر و قیافه ی بهتری دارن، کار آسانیه، اما این مقایسه ها همیشه مساوی نیستن، چون تک تک ما آدما در جایگاه خودمون منحصربه فرد هستیم و استعدادها، ترسا، تمایلات و اهداف خودمون رو داریم.

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

اگه می خواید خودتون رو با بقیه مقایسه کنین، سعی کنین سنجیده قضاوت کنین. به خودتون یادآوری کنین که هیچکی کامل نیس و همه می خوان منتهای سعی شون رو بکنن تا به اهداف شون برسن.

۲. ناسپاس بودن

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

صرف نظر از مشکلات زیادی که شاید در زندگی داشته باشین، بازم داشته های زیادی دارین که باید قدردان اونا باشین. هر روز که از خواب بیدار میشید و نفس می کشین فرصت دوباره ای رو واسه کار کردن، نزدیک شدن به اهداف، خدمت به بقیه و کشف شادیای کوچیک در زندگی دارین. اگه قدردان داشته هاتون نباشید، ارزش و اهمیت اونا رو درک نخواهید کرد.

تشکر، زندگی تون رو به خاطر این بهش رو می کنه. شاکر بودن، فکر شما رو به داشته های شگفت انگیزتان متمرکز می کنه. اگه درک نکنین که در زندگی از چه نعمتایی بهره مند هستین و قدردان اونا نباشید، هیچوقت در زندگی احساس رضایت نخواهید کرد. تشکر از استرس شما کم می کنه، به ذهن شما آرامش می ده و از شما یک شخصیت منعطف و مهربون می سازه.

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

آرامش

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

۳. گرفتار ترس یا نفرت شدن

مغز ما به طور طبیعی خطرات و تهدیدات واقعی رو به ما اخطار می ده و به حفظ امنیت ما کمک می کنه؛ اما ترس و اضطراب غیرطبیعی زندگی ما رو پریشون می کنه. ترس از شکست مانع پیگیری رؤیاهایمان می شه و بر تصمیماتی که دوست داریم بگیریم اثر منفی می ذاره.

نفرت هم به اندازه ترس مخربه. اگه بذارین خشم، شما رو کنترل کنه؛ در باتلاقی از بدبینی و جنگ جویی فرو می روید. خاطره ی تجربیات تلخ تو ذهن ما جمع می شن، اما اگه بخوایم طبق خشم یا نفرت تصمیم گیری کنیم، توانایی تمرکز خود رو روی مسائل مهم زندگی از دست میدیم. نفرت، شادی هامون رو ذره ذره از ما میگیره.

خودتون رو تسلیم ترس و نفرت نکنین. تمرینات مدیتِیشین و نوشتن افکارتان رو جدی بگیره تا با این احساسات منفی جنگ کنین. به نحوه ی رفتار و برخوردتان با بقیه اهمیت بدین و نذارین پای دشمنی به زندگی تون باز شه.

۴. تمرکز محض روی گذشته یا آینده

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

اگه توجه شما جمع به گذشته یا آینده باشه، احتمال داره تجربیات و فرصتایی رو که درست مقابل چشمان تونه، ندیده بگیرین. شما باید در لحظه زندگی کنین تا توجه تون رو متمرکزِ شرایط و دور و بریا تون کنین. اگه این جور نباشه، بدون اینکه تشخیص بدین، ر وزها و سالای زیادی رو پشت می ذارین؛ درحالی که در هیچ یک از اونا زندگی کردن در لحظه رو تجربه نکردین.

زندگی در گذشته، معمولا نشون از وجود مسائل حل نشده ایه که از مغز ما بیرون نمی رن. تمرکز کامل روی آینده معمولا نشونه ای از وجود اضطراب درباره اتفاقات آینده و توانایی شما در روبرو شدن با اوناس. تحقیقات نشون میدن کسائی که در لحظه زندگی می کنن و به زمان حال فکر می کنن، آدمای شادتری هستن و احساس نزدیکی بیشتری با بقیه می کنن. تمرینای جمع کردن حواس رو واسه بالا بردن توجه تون به زمان حال بکنین.

۵. تمرکز روی مسائل غیرقابل کنترل

صرف زمان و سعی زیاد واسه کاری که از کنترل شما خارجه، نتیجه ناامید کننده ای داره و در آخر باید قبول کنین که سرنوشت راه متفاوتی رو واسه تون رقم زده. اینجاست که با خودتون می گین: «قرار نبود شرایط این جوری بشه!» این جور نتایج بسیار ناعادلانه به نظر می رسن، چون شما تصورشون رو هم نمی کردین.

مهم ترین چیزی که باید بهش توجه کنین اینه که قرار نیس فرمون همیشه در دست شما باشه. شما می تونین تموم وقت و انرژی تون رو صرف پیدا کردن عالی ترین روش برنامه ریزی و پیش بینی دنیای دور و بر خود کنین، اما شرایط همیشه بر وفق مراد شما نمیشه.

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

بیشتر مواقع تمایل ما به کنترل همه مسائل دور و بر مون، ریشه در اضطراب و ترس داره؛ ما باور داریم که اگه فرمون دست خودمون نباشه، بدترین اتفاقات خواهد افتاد. سعی بیش ازحد واسه کنترل همه چیز، درست مثل جنگیدن با دنیاست و درنتیجه ی این طرز تفکر، خودمون رو از شادی و آرامش محروم می کنیم. به جای سعی واسه کنترل کردن تموم جزئیات دور و بر، اجازه بدین زندگی روال عادی اش رو طی کنه. روی مسائل غیرقابل کنترل زندگی بیش ازحد تمرکز نکنین و سعی کنین از آزادی این نگاه جدید لذت ببرین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ عادت ساده واسه بالا بردن کیفیت زندگی "

۶. اسیر شدن در بازی سرزنش

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

سرزنش کردن همیشگی بقیه به خاطر مشکلات یا شرایط خودتون، عادت مخربی ست که هم به خودتون و هم به دور و بریا تون آسیب میرسونه. وقتی بقیه رو سرزنش می کنین، از مسئولیت احساسات و اعمال خودتون صرف نظر می کنین. ما مسئولیت مشکلات مون رو به گردن بقیه میندازیم، چون دلمون نمی خواد خودمون رو مقصر بدونیم. عوضش، با مقصر دانستن بقیه، شکست خودمون رو توجیه می کنیم تا احساس بهتری پیدا کنیم.

ما تصور می کنیم با مقصر دانستن بقیه، پشیمانی و افسوس از دوش ما ورداشته می شه. در دنیای واقعی، ما همیشه مسئول اعمال خودمون هستیم. هیچکی نمیتونه ما رو به کاری که به ضررمونه مجبور کنه یا مسئولیت اعمال مون رو به جای ما به عهده بگیره.

۷. چشم دوختن به داراییا

ماشین مدل بالا، مبلمون شیک، ساعت گران و تموم چیزایی که آرزوی داشتن شون رو دارین به شما احساس تعلق یا رضایت نخوان داد. اگه واسه خرید هر یک از اونا خودتون رو در تنگنای مالی قرار داده باشین، فقط به بار استرس و اضطراب خودتون اضافه کردین.

وقتی تمرکز زندگی تون روی پول و مادیات باشه، نمی تونین شادیای واقعی و حقیقی زندگی رو ببینین. منکر نمی شیم که پول به رفاه ما و دور و بریا مون کمک می کنه، اما زمانی که تمرکزمان به طور کامل روی ثروت و اندوختن اون باشه، چیزایی رو که باعث آرامش و شادی واقعی مون می شن، فراموش می کنیم. در زندگی به دنبال تعادل باشین و بدونین که با ثروت نمی تونین شادی بخرین و این حقیقتی ست که باید اونو به طور داخلی باور داشته باشین.

۸. محاصره شدن با افراد سمی

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

رابطه با افراد سمی، شادی و آرامش رو از شما میگیره. اگه مراقب نباشید، تصور بدبینانه ی اونا به شما انتقال می کنه. واقعیت غم انگیز اینه که آدمای سمی ذره ای به دور و بریا شون اهمیت نمی دن و براشون فرقی نمی کنه بقیه چقدر واسه اونا وقت صرف کردن.

شما باید مراقب اون دسته از افراد باشین که همیشه نظرات شما رو رد می کنن، هر زمان که به چیزی احتیاج داشته باشن، به سراغ شما بین و به خطوط قرمز، اعتقادات و آرزوهای شما احترام نمی ذارن. این جور افراد نمی دونن چیجوری با بقیه رابطه سالمی داشته باشن.

اجازه ندین رابطه با آدمای سمی به شما آسیب برسونه یا سطح زندگی شما پایین بیاره. شما لیاقت رفت و اومد با کسائی رو دارین که رفتارشون با شما توأم با احترام و مهربانیه.

۹. از بین رفتن آرزوها به دلیل ی تنبلی

همه ما هرازگاهی وظایفی رو به تعویق میندازیم که از انجام شون می ترسیم یا بهونه تراشی می کنیم تا دلیلِ انجام ندادن کاری که قول انجامش رو دادیم، توضیح بدیم. عقب انداختنِ همیشگی، بدون شک به شادی دراز مدت ما آسیب می زنه. ما با تنبلی، زمان باارزش و انرژی مون رو هدر میدیم، درحالی که می تونیم از این دو منبع باارزش واسه پی گیری اهداف و آرزوهامون استفاده کنیم.

وقتی به گذشته نگاه می کنین، از نحوه ی استفاده از زمان تون احساس پشیمانی و ناراحتی می کنین؟ روزهایی که گذرونده اید، ارزش و هدف داشتن؟ در گذشته فرصتای مهمی رو از دست دادین؟ نگید «هنوز وقت هست»، یا «دفعه ی بعد»، چون اصطلاحی به نام «دیگر خیلی دیر شده» هست. پس از همین امروز شروع کنین.

۱۰. بدترین منتقدِ خود بودن

۱۰ عادت وحشتناکی که خوشبختی شما رو از بین می برد آموزشی

ما باور داریم که وقتی به هدفی نمی رسیم، باید انتظارات مون رو بالا ببریم و به خودمون سخت بگیریم. پس انتقاد از خود واسه شناسایی عیوب و کامل کردن مهارتای مون ضروریه. آگاه بودن از نقاط ضعف شخصی مهمه. اهمیت ندادن به این آگاهی به دلیل غرور یا اعتمادبه نفس بیش ازحد، ما رو به جایی نمی رساند. از طرفی، خودگوییای منفی و منتقدانه، شما رو به جایی نمی رساند و مانع قبول کردنِ شادیای واقعی زندگی می شه.

مهم این ست که بدونین به چه دلیل این قدر به خودتون سخت می گیرین؟ از خودتون ناامید هستین، چون میدونید که می تونین کارکرد بهتری داشته باشین؟ یا اینکه عقاید، تمایلات و آزمایشای بقیه نسبت به شما دیگر اثری روی شما ندارن؟ به خودتون عذاب میدید چون می ترسین نکنه بقیه رو ناامید کنین یا نگران تصور اونا درباره خودتون هستین؟

واسه رابطه برقرار کردن با خود واقعی تون حوصله به خرج بدین. شما واقعا از خودتون چه انتظاری دارین؟ می خواید کی باشین؟ چه چیزایی رو دوست دارین؟ چه چیزایی رو دوست ندارین؟ واسه اینکه خودتون رو پیدا کنین و کسی رو که هستین دوست بدارین، باید راهی پیدا کنین. افکار منفی رو کنار بذارین و فقط به انتقادات سازنده فکر کنین. فراموش نکنین که با خودتون مهربون باشین، همین طور با بقیه، چون این راه رسیدن به شادی واقعیه.

منبع : Entrepreneur

 


دسته‌ها: آموزشی