شادی چیه و شادترین آدمای دنیا چه ویژگیایی دارن که بیشترِ ما از اون محرومیم؟ خوشحال بودن یا نبودن یک انتخابه و تعریف اونو باید در خودتون جست وجو کنین. شادی احساسی درونیه و واسه هر کسی، معنای متفاوتی داره، همونطور که واسه جون لنون در کودکی، شادی تعریف خاص خودشو داشت:

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

«وقتی پنج ساله بودم، مادرم همیشه می گفت شادی کلید زندگیه. وقتی به مدرسه رفتم، پرسیدند دوست داری در آینده چه کاره شی. در جواب گفتم: خوشحال. گفتن معنی سؤال رو نفهمیده ام. من هم به اونا گفتم: شما معنی زندگی رو نفهمیده اید.»

 

در این مقاله شما با ۱۰ عادت مشترک شادترین آدمای دنیا آشنا میشید. اگه بخواهید می تونین ویدیوی زیر رو هم ببینین.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

طبق تئوری مارتین سلیگمن، پدر روانشناسی مثبت گرا، ۶۰ درصد از میزان خوشحال بودن ما آدما به ژنا و محیط زندگی بستگی داره و ۴۰ درصد باقیمونده، دست خود ماه.

سلیگمن، در یک سخنرانی تد (TED)، رضایت و شادی رو اینطور خلاصه کرد: «رضایت و شادی در اینه که عالی ترین تواناییای خود رو بشناسین و از اونا واسه ارتقاء خودتون استفاده کنین.»

محققان زیادی مثل سلیگمن، زندگی شون رو وقف تحقیق درباره هنر و علمِ «شادی» کردن. من هم غرق عادتای این شادترین آدمای دنیا شدم و تصمیم گرفتم جالب ترین اونا رو با شما به اشتراک بذارم.

۱. اونا از هر لحظه زندگی لذت می برن

وقت گذاشتن واسه زیباییای زندگی که به چشم ، شادی آوره. پس از کنار «گلای سرخ» خیلی راحت نگذرید و اونا رو ببویید. وقتی از این لحظات کوچیک لذت ببرین، سطح آگاهی تون از اتفاقات دور و بر بالا میره.

شادترین آدما روی موضوعاتی تمرکز می کنن که توان کنترل اونا رو دارن، مثلا خوشحال بودن در لحظه رو انتخاب می کنن، حتی اگه حالِ واقعی شون خوب نباشه.

۲. تصور اونا، تصور رشده

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

به گفته کارول دوئک در کتاب «تصور» (Mindset)، موفق ترین و شادترین آدما صاحب چیزی هستن که اون اونو «تصور رشد»، در مقایسه با «تصور ثابت» در افراد دیگر، می خونه. از نظر فردی که تصور ثابت داره، صِرف موفقیت در کارا، اثبات هوش یا ارزش تلقی می شه، اما فردی که ذهنیتش تصور رشده، عاشق و عاشق چالشه و شکست، دلیلی بر نادانی یا بی ارزشی اون نیس، بلکه انگیزه ای واسه ارتقاء تواناییای فعلی اشه.

دوئک پس از بیست سال تحقیق نتیجه گرفت آدمایی که تصور رشد دارن، رابطه هاشون شادتره، در کلاس موفق تر هستن و پشتکارشان در رقابتا بسیار بیشتره.

۳. اونا دور و برشان رو از آدمای شادی مثل خودشون پُر می کنن

همونطور که جیم ران (Jim Rohn)، زمانی گفت:

«افکار هر انسانی، میانگین افکار پنج نفریه که بیشتر وقت خود رو با اونا می گذرونه.»

شخصیتِ همنشینی که انتخاب می کنیم بر افکار، احساسات و راه زندگی ما اثر می ذاره. شاید این حرف سخت گیرانه به نظر برسه، اما اگه می خواید خوشحال تر زندگی کنین، دور کردن آدمای منفی از زندگی تون، ضروریه.

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

لازم نیس واسه انجام این کار، مقابل اونا سینه سپر کنین و دعوا به راه بندازین، کافیه زمانی رو که با اونا سپری می کردین، کم کم کمتر کنین تا بتونین روی پیشرفت خودتون تمرکز کنین.

۴. اونا رؤیاپرداز هستن

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

«رؤیای من اینه که چار بچه کوچکم روزی در کشوری زندگی کنن که اونا رو نه به دلیل ی رنگ پوست، که با جوهر شخصیت شون داوری کنن.» مارتین لوترکینگ

اگه واسه آینده رؤیایی در سر نداشته باشین، فقط در گذشته زندگی می کنین.

رؤیا هر چی باشه، چه سفر به دور دنیا، چه راه اندازی کسب وکار خودتون و چه یاد گرفتن زبانی جدید، هنگام سختیا کمک می کنه تا خوش بین باقی بمونیم.

معنی داشتنِ «مقصود» در زندگی، به ویژه در آسیای شرقی مرسومه. در ژاپن، مفهومی هست به نام ایکیگای «ikigai» هست که معنی اون «دلیل بیدار شدن از خواب» است. نتایج تحقیق روی بعضی از شادترین و قدیمیسال ترین آدما، نشون داده که همه اونا، هر روز صبح پس از بیدار شدن از خواب، هدف داشتن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ عادتی که افراد موفق ترک کرده ان

۵. اونا صبور هستن

هر چه رویاهاتون بزرگ تر باشه، صبرتون هم بیشتر می شه.

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

آدمای خوشحال واسه رسیدن به رؤیاهایشان صبور هستن. اونا روی راهی که تا الان واسه رسیدن به هدف پیموده ان و روی مسیرهای پیش رو تمرکز می کنن.

اونا باور دارن که میوه صبر شیرینه و تا رسیدن به هدف، دست از سعی برنمی دارن، فرقی نمی کنه که این هدف، ارتقاء شغلی باشه یا ازدواج یا یاد گرفتن یک مهارت جدید.

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

۶. اونا اوقاتی از روز رو فقط به «خودشون» اختصاص میدن

«بله» گفتن به همه چیز، راهی به طرف بدبخت شدنه.

کمک کردن به بقیه مهمه، اما اگه به معنای فدا کردن زمان استراحت، رشد و پیشرفت «خودتون» باشه، کم کم خالی میشید و دیگر چیزی واسه عرضه به بقیه نخواهید داشت.

همیشه نمیشه موافق همه چیز بود، اگه اینطور رفتار کنین، راه رو باز می ذارین تا بقیه از شما سوء استفاده کنن. باید حد و مرزهای روشنی رو مشخص کنین تا جلوی این کار رو بگیرین.

۷. اونا نه فقط واسه نیازای مادی، بلکه واسه تجربه هم هزینه می کنن

ارزش مادی ماشینِ مدل بالایی که تازه خریدین، به محض بیرون اومدن از پارکینگ کم می شه. حالا این رو با تجربه مقایسه کنین. تجربه ها خاطراتی هستن که تا آخر عمر با شما می مونن.

شادترین آدما ترجیح میدن به جای خریدن تلویزیونِ صفحه تختی که به کم از اون استفاده می کنن، کوله پشتی شون رو بردارن و دور آسیا سفر کنن. به گفته مارک چِرنوف از سایت marcandangel:

«هزینه کردن واسه تجربه ما رو به دو دلیل مهم خوشحال تر می کنه: ۱. وقتی تجربیات بزرگ رو به خاطر میاریم، کم کم تو ذهن مون صیقل می خورن و به ارزش شون اضافه می شه. ۲. تجربیات بیشتر رویدادهایی اجتماعی هستن که ما رو از خونه بیرون میکشن و به رفت و امد با بقیه مجبور می کنن.»

۸. بیش اونکه گیرنده باشن، بخشنده ان

از اونجا که آدمای خوشحال توانایی پیدا کردن فرصتا رو در هر موقعیتی دارن، هر زمان که بتونن به بقیه کمک می کنن.

اونا از جمع آوری کمکای مالی واسه یک خیریه و پول دادن به نوازنده ی مستعدی که کنار ایستگاه مترو نوازندگی می کنه، گرفته تا وقت گذاشتن واسه گمشده ای که دنبال آدرسی می شه، همیشه به دنبال کمک رساندن به بقیه هستن.

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

شاید عجیب به نظر برسه، اما برداشت آدمای خوشحال اینه که واسه خوشحال کردن خودشونه که به بقیه کمک می کنن.

۹. اونا از سختی نمی ترسند

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

به گفته پیتر کرامر (Peter Kramer) روان شناس، انعطاف پذیری معجونِ ضدافسردگیه. آدمای خوشحال میدونن چیجوری پس از هر شکست، دوباره سعی کنن. انعطاف پذیری مثل محافظی در برابر سختیای دوری ناپذیر زندگیه که آدما مجبور به رویارویی با اونا هستن. به قول یک ضرب المثل ژاپنی: «هفت بار هم زمین خوردی، واسه بار هشتم بایست.»

سعی، نشونه پیشرفته و آدمای خوشحال با این باور زندگی می کنن. به چه دلیل؟ چون پاداش پیشرفت، بسیار بیشتر از زحمتیه که در راه رسیدن بهش متحمل می شن.

۱۰. اونا دست از یادگیری برنمی دارن

۱۰ عادت مشترک شادترین آدم های دنیا آموزشی

«بزرگ ترین دشمن دانایی، نادانی نیس، بلکه توهم دانا بودنه» استیون هاکینگ

استیون هاکینگ، علیرغم مریضی ALS (مریضی نورونای حرکتی) به اکتشافات علمی مهمی رسید. افزون بر این، با وجود از دست رفتنِ تدریجی توانِ صحبت، یافته های علمی اش رو پس از مریضی هم، با استفاده از صدای رباتیک، به گوش جهانیان رسانده. همه آدمای خوشحال، مثل استیون هاکینگ، یک برابری دارن، اونا تموم عمر در حال یادگیری هستن، همیشه کتابای جدید می خوندن، فرهنگای دیگر رو مطالعه می کنن و زبونای جدید یاد می گیرن. واسه اونا عادت به یادگیری، یک فرایند روبه رشد دائمیه، چون بدون اون زندگی معنایی نداره.

منبع : lifehack.org

 


دسته‌ها: آموزشی