روزی رو به یاد میارم که در زیرزمینی سرد و پر از گرد و غبار نشسته بودم و به دنبال عادتایی می گشتم که بتونن زندگی ام رو عوض کنن. ۲۱ ساله بودم و وقت اون بود که سطح زندگی ام رو پله ای بالاتر ببرم؛ اما به سه دلیل این کار شدنی نبود: هنوز با پدر و مادرم زندگی می کردم، شغلی داشتم که حقوقش تنها ۸ دلار در ساعت بود، و در یک دوره آموزشی به ظاهر تموم نشدنی کار و کاسبی ثبت نام کرده بودم. می دونستم که باید از این وضع خلاص شوم. اما نمی خواستم از خودم فرار کنم، کاری که همیشه انجام داده بودم.

 

این بار مصصم بودم که تغییری بسازم و موفق باشم، ولی نمی دونستم چه کاری انجام دهم یا از کجا شروع کنم. گرچه، اعتقادم بر این بود که اگه عادت ام رو تغییر دهم، عادت ام منو تغییر میدن. واسه همین به جای وقت کشی با فعالیتای متفرقه، مثل ورزش و تلویزیون، تصمیم گرفتم عادتای جدیدی مثل خوندن کتاب و ارایه ی سخنرانی رو در خودم بسازم.

این عادتا برایم نتایج مثبتی به دنبال داشت. در زندگی حرفه ای، شایسته تر شدم و در زندگی شخصی، اعتماد به نفس بیشتری پیدا کردم. فهمیدن این نکته که لیاقت در کار، اطمینان به همراه میاره، نقطه ای اساسی بود که زندگی ام رو تغییر داد. به من توانایی این رو داد تا به اوج موفقیتی که هم حالا در اون هستم برسم، ثروت تولید کنم و واسه بقیه انگیزه بخش باشم.

از این گذشته این موفقیتا با فداکاری زیاد بدست اومدند. عادتایی که در خود بوجود آوردم مثل پایه هایی محکم، من رو در راهی که تا رسیدن به اینجا داشتم استوار نگاه داشتن.

این ۱۰ عادت شما رو میلیونر می کنن:

۱. ساده سخن بگید

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

چقدر خوب می تونین منظورتان رو منتقل کنین؟ میلیونرها میدونن چه جوری، در آسونترین حالت منظورشان رو منتقل کنن. اونا با دقت کلماتشان رو انتخاب می کنن و جملات شون پر معناست. من هر روز به دقت کلمه نامه می خوندم، ولی هیچ وقت سعی نمی کنم از تموم کلمه هایی که بلد هستم استفاده کنم. صحبت کردن با سبک تصنعی واسه بیشتر مردم نتیجه ای جز از دست دادن فرصتا نداشتهه. کوتاه بگم، هیچ وقت پرگویی نکنین و همیشه ساده صحبت کنین.

واسه اینکه راحت صحبت کنین، به کلاسای آموزشی برید و مهارتش رو کسب کنین. بدیش اینه خیلی از مردم از سر تنبلی خود رو با عادتای بقیه وفق میدن. درصورتی که، میلیونرها سخت می کوشند تا چیزی که میگن، چه شفاهی و چه نوشتاری، بهتر و راحت تر گفته شه.

۲. قدیمیا رو آزاد کنین

قبل اینکه بتونین با چیز جدیدی روبه رو شید، باید از کهنه ی اون دست بکشین. اگه ماشین یا خونه ی جدیدی می خواید، با خونه و ماشین قدیمی تون خداحافظی کنین و به دنبال جدیدش بگردید. اگه می خواید نگرشی مثبت به زندگی داشته باشین، باید اول از دست نگاه های منفی خلاص شید. واسه آزادی از عادتای منفی، باید اونا رو با عادتای مثبت جانشین کنین.

زمانی متوجه این عادت شگفت انگیز شدم که با چند برگر ارزون قیمت مک دونالد مشغول پرخوری بودم. در جستجوی بهترین استیک فروشی محله، با بیزاری تموم از اونجا بیرون زدم. می خواستم تجربه جدید و لذت بخشی از غذا خوردن واسه خودم بسازم. به جای چند بار در هفته زیاده روی کردن در برگرهای ارزون قیمت، از اینکه ماهی یک یا دوبار پولم رو صرف یک استیک خوشمزه و گران کنم لذت بیشتری می بردم.

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

“ما همون چیزی هستیم که همیشهً بهش مشغولیم. برتر بودن نه یک کارکرد بلکه یک عادته.” ارسطو

۳. برنامه ریزی روزانه داشته باشین

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

من هر روز برنامه ام رو یادداشت می کنم و این عادت قابل توجه رو تا آخر عمر حفظ خواهم کرد. مشغول هر کاری باشین، چه ترسیم چشم انداز مالی، چه طراحی یک برنامه واسه انجام وظایف هفتگی، یا طراحی راهی تازه واسه عمارت امپراتوری شخصی تون، احتیاج دارین برنامه ریزی روزانه خود رو داشته باشین. عادت به داشتن برنامه روزانه، به طور دایم نیروی حرکت شما رو طی راه افزایش می ده.

با برنامه ریزی اهداف هر روز رو معلوم می کنین و امکان اولویت بندی رو به خود میدید. الویت بندی به معنای انجام مهم ترین کار در اولین الویته. با این کار شما به جای دنبال کردن فعالیتی ۱۰۰ دلاری می تونین فعالیتی ۱۰۰۰ دلاری رو به عمل برسونین. وقتی برنامه تون رو با انجام کارای پرسود جمع کنین به دارایی خود اضافه کردین، و در این صورت شما در راه میلیونر شدن هستین.

۴. به خود وفادار بمونین

باید به قرارهای شخصی که با خودتون گذاشته اید پایبند بمونین. زمانای بسیاری پیش خواهد اومد که بقیه می خوان ارزشای شخصی تون رو فدای اهداف حرفه ای کنین. در برابر این وسوسه تسلیم نشید. هیچی مهم تر از اون نیس که در زندگی حرفه ای و شخصی، به خودتون وفادار بمونین. اینطور می تونین کار رو با لذت همراه کنین.

عجیبه اما حقیقت داره که بسیاری سعی دارن به شما بگن نمی تونین کارتون رو با لذت همراه کنین. این ادعای پوچ، البته از طرف کسائی مطرح می شه که نخواسته ان برابر با ارزشای خودشون زندگی کنن. وقتی کاری رو می کنین که عاشقش هستین، کار براتون به یک لذت تبدیل می شه. وقتی با راستی با خود عمل کنین، اعتبارتان افزایش پیدا می کنه، اینطور می تونین باعث شکوفایی خود و بسیاری دیگر شید. هیچ وقت اعتبار خود رو با صرف نظر کردن از ارزشا و ایدهایی که براتون بیشترین اهمیت رو دارن، به خطر نیاندازید.

۵. تصمیم گیری

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

هر چه بیشتر تصمیم بگیرین موفق تر هستین. در حالیکه بعضی افراد روزانه یک دو جین تصمیم می گیرن یه سریای دیگه می تونن روزانه در صدها مورد تصمیم گیری کنن. فردی که بیش ترین تصمیم رو میگیره برنده س، حتی اگه اون تصمیمات باعث شکست شن. تصور کنین تصمیم دارین در یک خیابون یک طرفه ورود ممنوع برید، حتی در این جا هم چیز جدیدی یاد خواهید گرفت، این که باید به سرعت خودتون رو با ماشینایی که از روبرو بین برابری بدین!

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ عادت صبحگاهی که به کاهش وزن کمک می کنه

البته بسیاری تسلیم ترس می شن و از گرفتن تصمیمای سخت پرهیز می کنن. فلج روانی حاصل از این ترس باعث می شه فرد تصمیمی نگیرد و خود رو از فرصتای ممکن محروم سازه. همیشه تصمیم بگیرین حتی وقتی نمی دونین این تصمیم شما رو به کجا هدایت می کنن. می بینین خیلی زود در این راه، پاسخی که بهش احتیاج دارین رو می شه.

۶. سوال بپرسید

بیشتر آدما چون فکر می کنن جواب مسایل رو میدونن از حقیقت دور می افتن. باید سوال بپرسید، تا راه پیش روتون رو روشن ببینین. خیلی از روی عادت با ساختن جوابی در ذهنشون، راه خود رو حدس میزنن و سوالی از کسی نمی پرسند.

واسه میلیونر شدن دست از جواب دادن به سوال هاتون وردارین، عوضش درباره پاسخی که به خودتون دادین از بقیه سوال بپرسید. زمانی که احتیاج دارین حقیقت رو بدونین باید اونو جستجو کنین، نه اینکه فقطً درباره اش به حدس و فکر بسنده کنین. خیلی از پرسیدن پرهیز می کنن چون که نمی خوان با واقعیت شرایطی که در اون هستن روبرو شن، واقعیتی که اونا رو می ترسوند. سوال پرسیدن ما رو به مراحل پرزحمت فکر کردن مجبور می کنه؛ اینم دلیل دیگری واسه پرهیز از پرسیدنه.

“درباره یک آدم با سوالاتی که می پرسد و نه جوابایی که می ده قضاوت کن.” ولتر

۷. در کارتون استاد شید

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

قرار بود یک پیانیست حرفه ای در یک مهمانی واسه ۵۰ زن پولدار بنوازد. پس از نواختن پیانو، فردی از بین جمعیت رو به پیانیست کرد و گفت: “حاضرم هر چه رو دارم بدهم تا مثل تو بنوازم.” پیانیست در حالیکه قهوه اش رو آروم مزه مزه می کرد گفت: ” اونه! بعیده اینجور کاری کنی.” جمعیت در بهت و حیرت فرو رفت و سکوتی سنگین برقرار شد. پیانیست ادامه داد: “هر چه رو داری می دی تا مثل من بنوازی، همه چیز جز زمان، حاضر نیستی ساعت پس از ساعت، روزها پس از روز و چند سال پس از سال، وقت صرف تمرین کنی.” بعد در حالیکه فنجون قهوه رو جابجا می کرد لبخند گرمی زد و گفت: “لطفاً قبول کنین که قصدم انتقاد نبود، تنها خواستم اشاره کنم وقتی می گین حاضرید هر کاری کنین تا مثل من بنوازید، واقعاً نمی دونین از چه چیز حرف میزنین، و اصلاً اینجور منظوری ندارین.”

” هر استاد روزی یک ناشی بوده.” ت. هارو اکر

۸. به ظاهرتون رسیدگی کنین

بهبود ظاهر واسه میلیونر شدن خوبه. دوری از عادتای بدی مثل مصرف مواد، سیگار و الکل، باعث می شه در ارتباطات اعتماد به نفس بیشتری داشته باشین. چار یا پنج بار ورزش در هفته از نظر فیزیکی از شما آدم جذاب تری می سازه. خیلی راحت با انجام تغییرات کوچیک می تونین قشنگ تر شید. مردانی هستن که موهای سفیدشان رو رنگ می کنن، زنی رو می شناسم که به شکل منظم چرت می زنه و هر چند وقت یک بار مدت زیادی می خوابد تا جلوی پف کردن زیر چشمش رو بگیره. می تونین ظاهرتون رو حتی با کارای کوچیکی مثل اصلاح صورت یا آرایش کردن بهبود بدین. خیلی زود متوجه موقعیتای بیشتری که به طرف شما جذب می شه میشید. به یاد داشته باشین مثل یک میلیونر به نظر رسیدن بهترین راه میلیونر شدنه.

۹. بیشترین کار رو انجام بدین

۱۰ عادت قوی که شما رو میلیونر می کنه آموزشی

تنها عامل ی موفقیت که در کنترل شماس تلاشتانه. معمولا آدما کمترین کار رو انجام میدن و در انتظار بیشترین نتیجه هستن. به جای کم کردن از مسئولیتای کاری، میلیونرا راه های بهتر رو واسه رسیدن به اهدافشان پیدا می کنن. اونا در حالیکه سعی دارن از استعدادشان بیشترین حد استفاده رو ببرن سعی زیادی واسه ارتقای خودشون با کمک گرفتن از آدما و سیستما می کنن.

اخیراً اینجا بیشتر از سه فوت برف اومده بود و کار زیادی لازم بود تا پارو شه. همسایه ام جویای حال من شد و در حالی که در برف فرو رفته بود پرسید: “نمی خوای بیرون بیایی و برف پارو کنی؟” بهش گفتم: ” نه، کسی رو واسه این کار استخدام کردم.” زمانی که تلاشتان رو بر چگونگی اجرا استعداد خودتون متمرکز کنین به طور فوق العاده ای ثروت خود رو افزایش میدید.

” مردم زمانی که شاخه اونقدر بالاست که دستشون بهش نمی رسه، طوری وانمود می کنن که انگار انگور دوست ندارن.” مارگارت دنوار

۱۰. از قانون ۵۰۰ پیروی کنین

در اول کارم واسه یافتن مشتری مشکلات زیادی داشتم. تا اینکه “قانون ۵۰۰” رو استفاده کردم. قانونی که زندگی ام رو تغییر داد. به طور ساده این عادت به من یاد داد که واسه میلیونر شدن هر ماه باید با تلفن یا ایمیل؛ با ۵۰۰ نفر تماس برقرار کنم.

با اینکه می دونستم تعداد زیادی جواب نه خواهم گرفت، بازم تصمیم داشتم این کار رو انجام دهم. خوشبختانه فهمیدم راه های زیادی واسه تهیه یک لیست تماس هست. قدم اول اینه که با همت در جستجوی لیست افرادی باشین که بیشتر از همه به استعداد شما احتیاج دارن. زمانی که تونستید توجه شون رو با یک ایمیل یا تماس تلفنی جلب کنین. باید با ارایه ی مقدمه ای شایسته قدم به جلو وردارین و محصول و خدمات خود رو پیشنهاد بدین.

روشنه که شما و پیشنهادتان مطلوب همه نباشید، پس واسه وضعیتی که در اون بارها پس زده میشید آماده باشین. اگه در ۵٪ از کل دفعاتی که با بقیه تماس گرفتید موفق به داشتن یک گفتگو شید، آدم خوش شانسی هستین.

عادتای خوب به اندازه عادتای بد اعتیاد بیارن. زمانی که عادت خوبی بدست آوردین به طرف عادتای خوب بعدی پیش برید. یک آدم معمولا در هر سال ۶ تا ۱۰ عادت تازه پیدا می کنه و این یعنی هر سال همین تعداد عادت رو هم از دست می ده. در هر صورت، به عادتای روزمره خود و اینکه چه اثری روی شما می ذارن فکر کنین. به خاطر داشته باشین در شروع این شما هستین که عادت هاتون رو شکل میدید؛ پس از اون این عادت هاتون هستن که شما رو شکل میدن.

منبع : entrepreneur


دسته‌ها: آموزشی